Wszystko o domach eko i energooszczędnych

Posts made in luty, 2014

Ekologicznie, sielsko i szybko

Posted by on lut 17, 2014 in Bez kategorii |

Ekologicznie, sielsko i szybko

Większa świadomość dotycząca ekologii, a także powrót do natury i chęć budowania w obszarach wiejskich sprawia, że wielu Inwestorów podejmuje decyzję o budowie domu ekologicznego. Wybierając projekt domu kierują się głównie tymi przesłankami, które gwarantują o wiele szybszą realizację inwestycji oraz możliwość prostej rozbudowy i modyfikacji budynku. Domy drewniane na powrót cieszą się powodzeniem. Nie bez powodu, zalety wydają się nie mieć końca. Oprócz tych pomniejszych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na te główne. To one znacznie przeważają nad domami tradycyjnymi, murowanymi. Głównym atutem domów ekologicznych jest lekka konstrukcja. Projekty domów drewnianych pozwalają na wybranie tego najbardziej odpowiadającego wizją Inwestora. Łatwość budowania polega głównie na dostarczeniu gotowych prefabrykatów, które składają się na całość. Fundamenty pod te budynki są cieńsze, najczęściej stworzone z bloczków komórkowych. Drewniany szkielet może zostać postawiony w niecały kwartał, co praktyczne jest niewykonalne w przypadku budowania domów murowanych. Bardzo istotną zaletą jest sama powierzchnia użytkowa. Inwestor jest to w stanie wychwycić już w momencie porównywania projektów domów o tym samym obrysie, ale innej technice wykonania. Domy drewniane charakteryzują się bowiem większą powierzchnią użytkową. Dodatkowo, bezspornym pozostaje fakt, że dzięki temu, że do wznoszenia budynku jest używany naturalny materiał są to domy ekologiczne. Ma to wiele zalet, jak chociażby specyficzny mikroklimat czy oddychające mury. Zwłaszcza ta pierwsza zaleta jest po prostu nieosiągalna w domach, budowanych w innych technologiach. Dodatkowo warto podkreślić, że domy drewniane są efektywne, nowoczesne, ciepłe i urocze. Ich architektura jest tak uniwersalna, że pasuje praktycznie do każdego otoczenia, chociaż faktycznie najlepiej komponuje się w otoczeniu sielskim.

Zaprojektuj swój dom

 

Read More

O luksusie słów kilka

Posted by on lut 12, 2014 in Bez kategorii |

O luksusie słów kilka

Luksus kojarzy nam się jednoznacznie z wielkim przepychem. Domy luksusowe są synonimem bogactwa, zamożności. Wyobrażamy je sobie na podobieństwo nowoczesnych pałaców z basenami, siłowniami, saunami i innymi udogodnieniami takimi jak windy czy olbrzymie tarasy. Ale domy luksusowe nie muszą kosztować fortuny. Mogą być dostępne dla każdego. Domy luksusowe to domy nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne, ale przede wszystkim to budynki inteligentne. Co to jest dom inteligentny i co ma wspólnego z luksusową rezydencją?

Czym właściwie jest inteligentny dom? Temat jest stosunkowo popularny i coraz więcej mówi się i słyszy o inteligentnych budynkach. Ale, jak to wygląda w praktyce? W zasadzie przeciętny Kowalski nie odpowie na to pytanie konkretnie, pozostaną domysły na temat technologii, elektroniki w takim domu. Inteligentny dom luksusowy będzie nam się kojarzył z budynkami rodem z science fiction jako budynek nieprzyjazny, zimny i surowy. Czy tak jest naprawdę? Warto ten stereotyp przełamywać, dlaczego? Ponieważ to, jak w tym domu będziemy się czuli, zależy tylko i wyłącznie od nas czyli mieszkańców i właścicieli takiego budynku.

Główną zaletą domu inteligentnego jest dostęp do nowoczesnych technologii, które służą wygodzie i bezpieczeństwu użytkowników. Domy luksusowe dbają także o bezpieczeństwo naszej planety, są bowiem ekologiczne. Koszty wybudowania domu inteligentnego zwracają się w niedługim czasie, a właściciele oszczędzają na jego codziennym utrzymaniu. Dlatego też przed budową klasycznego domu warto się zastanowić, czy nie lepiej byłoby doinwestować trochę więcej i zbudować dom nowoczesny, inteligentny dom.

Inteligencja takiego budynku polega przede wszystkim na tym, że jest energooszczędny, ma bowiem wbudowane specjalne czujniki, które same uruchamiają odpowiednie urządzenia, a gdy z nich nikt nie korzysta - wyłączają. Same zapalają światło i gaszą. Rolety w oknach mogą automatycznie dopasowywać się do pory dnia i zamykać się, gdy w pokoju zrobi się ciemno. Są to udogodnienia, które stają się coraz popularniejsze.

Read More

Nowoczesny o wielu twarzach

Posted by on lut 10, 2014 in Bez kategorii |

Nowoczesny o wielu twarzach

Podejmując decyzje o budowie własnego domu oczyma wyobraźni praktycznie już w nim mieszkamy. Swoje sielskie obrazy chcielibyśmy przenieść do rzeczywistości i nic – albo prawie nic - nie stoi na przeszkodzie, by marzenia stały się realne. Ta mała niepewność dotycząca całkowitego odtworzenia pomysłu bierze się z różnych zapisów urzędowych, zamieszczonych w planie zagospodarowania przestrzennego czy też specyficznego położenia naszej działki. Nie mniej jednak spośród wielu gotowych projektów domów można znaleźć ten jedyny, wyśniony, wymarzony. Warto zdawać sobie sprawę, że jest to decyzja praktycznie na całe życie, ponieważ nieczęsto zdarza się budować kilka domów w swoim życiu. Tak więc lepiej dłużej się zastanawiać aniżeli wybrać nie do końca dobry dla nas projekt domu. Chcemy, żeby były one zachwycające i piękne. Wybieramy domy nowoczesne. Charakteryzują się one niebanalną linią i ogólnym zarysem, a także oryginalnymi fasadami, przeszkleniami i elementami dekoracyjnymi. Projekt domu nowoczesnego może być jednocześnie domem jednorodzinnym. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by dopasować go do potrzeb całej rodziny. Zanim zdecydujemy się na dom nowoczesny zwróćmy uwagę na zastosowane technologie. Ogólna architektura jest kwestią drugorzędną. Domy nowoczesne to przede wszystkim dbałość o ekologię, oszczędność, niskie koszty utrzymania. Tak więc zadbajmy o inteligentne, nowoczesne rozwiązania, które znacząco obniżą nasze przyszłe rachunki. Warto podkreślić, że architekci, którzy tworzą domy energooszczędne starają się by zawsze były przyjazne dla rodziny, a więc stały się również budynkami jednorodzinnymi. Nowoczesność jest pojęciem względnym, które niejednokrotnie jest łączone z innymi określeniami i przeznaczeniem. Niekoniecznie musi oznaczać futurystyczne rozwiązania, ale nic nie stoi na przeszkodzie by były oparte o klasykę czy też luksusowe wnętrza.

Read More

Dom dla rodziny

Posted by on lut 5, 2014 in Bez kategorii |

Dom dla rodziny

Im większa rodzina i im więcej w niej małych dzieci, tym wymagania dotyczące domu wzrastają. Doskonale wiedzą to architekci pracujący nad domami jednorodzinnymi, będącymi wygodnymi, funkcjonalnymi i pozwalającymi na pełnię życia. Dom, w którym mieszkają dzieci musi być przede wszystkim bardzo bezpiecznym, a także powinien spełniać szereg innych cech, które wspólnie stworzą idealne rozwiązanie dla wszystkich. Pośród dostępnych opcji jakie można zauważyć przeglądając projekty domów jednorodzinnych można wybrać ten, który wydawać się będzie najbardziej zbliżony do naszych oczekiwań. Nie mniej jednak zanim zapadnie ostateczna decyzja poprośmy projektanta o wizytę na naszej działce. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, jednak jeśli nadarza się taka okazja trzeba z niej skorzystać. Dlaczego? Z prostej przyczyny - wprawne oko specjalisty, który co bądź, ma dla nas stworzyć dom marzeń wychwyci wiele niuansów, o których nam się nawet nie śniło. Jeśli wspólna wizyta nie jest możliwa trzeba się do pierwszej rozmowy doskonale przygotować. Niezależnie od możliwości trzeba zabrać ze sobą dotychczasową, pełną dokumentację działki. To umożliwi pierwszą kalkulację i ocenę możliwości zabudowania. Od wielu lat domy jednorodzinne kojarzyły się ze strzelistymi domami piętrowymi z poddaszem lub też piwnicą. Obecnie nadal to one wiodą prym i są bardzo wygodne. Nie mniej jednak inwestorzy posiadający spore działki mogą przejrzeć też projekty domów parterowych, które są wygodne, niebywale bezpieczne zwłaszcza jeśli mieszkańcami będą małe dzieci, ułatwiają komunikację i są tańsze w wybudowaniu, a to z kolei pozwala na lepsze zarządzanie środkami na budowę i tym samym wybranie projektu domu energooszczędnego. Dla jasności dodajmy, że jedno drugiego absolutnie nie wyklucza, wręcz połączenie opcji budynku jednorodzinnego z energooszczędnym jest jak najbardziej dostosowaniem się do oczekiwań rodziny.

Read More