Wszystko o domach eko i energooszczędnych

Posts made in grudzień, 2013

Co wyróżnia dom jednorodzinny?

Posted by on gru 30, 2013 in Bez kategorii |

Co wyróżnia dom jednorodzinny?

Domy jednorodzinne, jak sama nazwa wskazuje, są budynkami przeznaczonymi do zamieszkiwania przez jedną rodzinę. Obojętnie, czy będzie to dwoje osób dorosłych, czy rodzina z jednym dzieckiem lub rodzina wielodzietna. Często bywa tak, że w takim domu mieszka rodzina wielopokoleniowa. Dom jednorodzinny może być budynkiem wolnostojącym, zajmującym przestrzeń na określonej działce. Domy jednorodzinne to także tak zwane "szeregówki", czyli domy, które zostały wybudowane w zabudowie szeregowej. Popularne bliźniaki są także domami jednorodzinnymi. A zgodnie z definicją encyklopedyczną dom jednorodzinny to...

po prostu budynek mieszkalny jednorodzinny określany również jako willa. Budynek ten ma za zadanie służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych rodzinie. Jako konstrukcja jest samodzielną całością, bynajmniej takie są projekty domów jednorodzinnych. W takim budynku prawo budowlane dopuszcza wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych (mieszkań) albo jednego lokalu mieszkalnego. W domu jednorodzinnym może także znajdować się lokal użytkowy, którego powierzchnia całkowita nie przekracza 30% powierzchni całkowitej budynku. W skład budynku jednorodzinnego wchodzą osobne garaże i budynki gospodarcze. Powstaje wtedy tak zwana zabudowa jednorodzinna.

Domy jednorodzinne mogą być niewielkimi budynkami. Mogą to być również domy luksusowe, rezydencje, które zachwycają swoim rozmachem i przepychem. Dom luksusowy jest najczęściej budynkiem wielokondygnacyjnym z kilkoma sypialniami i łazienkami. Jest komfortowy i wykonany z najlepszych i najdroższych materiałów. Na terenie działki, na której stoi luksusowy dom lub w samym budynku, zazwyczaj na najniższej kondygnacji (parter lub podziemia) znajduje się basen, sauna, siłownia. Mieszkańcy takiej rezydencji czują się komfortowo i wyjątkowo, a dom bywa dla nich "całym życiem".

Read More

Nowoczesny dom - rozwiązanie dla każdego?

Posted by on gru 30, 2013 in Bez kategorii |

Nowoczesny dom - rozwiązanie dla każdego?

Nowoczesny - to określenie zawsze budzi pozytywne skojarzenia. Nie dziwi zatem, że ten przymiotnik jest bardzo często używany w celu zachęcenia nas do zakupu różnych rzeczy. Jeśli decydujemy się na wybudowanie własnego domu, możemy się również bardzo często spotkać z określeniem jakiegoś projektu jako nowoczesnego. Czy warto zainteresować się tego typu rozwiązaniem?
Domy nowoczesne mają dwie główne cechy charakterystyczne, które pozwalają odróżnić je od bardziej klasycznych rozwiązań. Przede wszystkim wyróżniają się ciekawymi, oryginalnymi projektami, które często odbiegają od tradycyjnych wzorów. Jest to cecha bardzo kusząca przede wszystkim dla osób, które przykładają duże znaczenie do strony estetycznej i chcą wyróżnić się z tłumu dzięki oryginalności. Rzeczywiście nie każdy musi być zadowolony z domu, który po prostu kopiuje nudne rozwiązania. Drugą cechą nowoczesnych domów jest wykorzystanie różnych technologii, które służą przede wszystkim bardziej oszczędnej eksploatacji. W nowoczesnych projektach uwzględnia się na przykład rozwiązania energooszczędne. Są to również dosyć często domy parterowe, ponieważ wiąże się to również z określonymi oszczędnościami w trakcie budowy. Jeśli interesują nas tego typu projekty możemy znaleźć przykładowe rozwiązania, na przykład projekty domów jednorodzinnych nowoczesnym stylu i zapoznać się zarówno z ich cechami, jak i kosztami budowy takiego domu.
Nowoczesne domy wybierane są zazwyczaj przez osoby dobrze sytuowane, które nie mają dużej rodziny. Wpływa na to również sposób organizowania przestrzeni w niektórych takich domach - zazwyczaj kładzie się w nich nacisk na jak najwięcej otwartych, nie podzielonych przestrzeni oraz duże, przestronne pomieszczenia. Nie jest to z pewnością rozwiązanie, które sprzyjałoby zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny ze sporą gromadką dzieci.

Read More

O budownictwie jednorodzinnym słów kilka

Posted by on gru 21, 2013 in Bez kategorii |

O budownictwie jednorodzinnym słów kilka

Dom jednorodzinny to budynek, który, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do zamieszkania przez jedną rodzinę. Domy jednorodzinne mogą być małe (do 100 metrów kwadratowych), a mogą być także wielkimi rezydencjami o powierzchni nawet kilkuset metrów kwadratowych, wszystko zależy od zamożności osoby, która zdecydowała się na budowę domu jednorodzinnego. Dom jednorodzinny jest zawsze niezwykłym budynkiem, miejscem, do którego chętnie się wraca, dlatego projekty domów jednorodzinnych nigdy nie są zwykłymi projektami domów. Mają w sobie to coś, co je wyróżnia, a także pozwala inwestorowi zachować swoją indywidualność i niezależność.

Domy jednorodzinne mogą być budynkami wolnostojącymi, w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Taki budynek można z powodzeniem samemu wybudować lub kupić gotowy od dewelopera. Co jest lepszym wyjściem?

Jeśli nie mamy czasu na poszukiwanie odpowiedniego projektu, działki, kompletowanie potrzebnej dokumentacji, to lepiej kupmy gotowy dom jednorodzinny od dewelopera. Współczesne osiedla domków jednorodzinnych charakteryzują się ciekawą architekturą oraz budynkami, które są wykonywane w bardzo dobrej technologii. Ale technologie i materiały, z których budynek został wybudowany, zazwyczaj warto sprawdzić samemu. Jeśli nam nie będą odpowiadały używane materiały, na etapie budowy, można je zmienić - deweloperzy są elastyczni w tym względzie - co wiąże się z dopłatą, ale też z pewnością, że na przykład dom będzie odpowiednio zaizolowany.

Jeśli natomiast mamy wątpliwości, czy budynek gotowy będzie odpowiednio wykonany, podejmijmy decyzję o samodzielnej budowie domu jednorodzinnego. Warto wtedy kupić gotowy projekt domu jednorodzinnego. Projekty domów jednorodzinnych są dostępne na przykład w Internecie, na wielu portalach, gdzie ogłaszają się biura architektoniczne. Taki projekt należy następnie zaadaptować do naszych celów i po prostu, po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, rozpocząć budowę domu jednorodzinnego.

Read More

Z domu tradycyjnego w dom energooszczędny

Posted by on gru 19, 2013 in Bez kategorii |

Z domu tradycyjnego w dom energooszczędny

Domy energooszczędne stają się tak bardzo modne, a zarazem opłacalne, że coraz większa liczba osób zastanawia się nad przeprojektowaniem swoich własnych domów. Zaadoptowanie projektu energooszczędnego do stanu istniejącego nie jest łatwe, jednak jest wykonalne. Nasi projektanci również takimi sprawami się zajmują. Nie projektują tylko nowych domów energooszczędnych, ale również tworzą projekty domów energooszczędnych do domów już istniejących. Przecież nikt nie powiedział, że zawsze musimy wykorzystywać 10kW/m2 energii i płacić kolosalne sumy za ogrzewanie. Oczywiście na wszystkie tego typu zmiany są potrzebne projekty i odpowiednie wyliczenia, żeby na przykład docieplenie domu miało sens, a nie było bezsensownym wyrzuceniem pieniędzy. Nasi projektanci proponują do stanów istniejących najlepsze a zarazem najtańsze rozwiązania, aby domy tradycyjne stały się domami energooszczędnymi. Zanim podejmą Państwo jakąkolwiek decyzję zapraszamy do naszego biura na konsultację. Nasi projektanci są w stanie oprócz projektu dokonać wstępnej kalkulacji oraz prognozy, w jakim czasie poniesione raz koszty się Państwu mogą zwrócić. Oczywiście nie będzie to mały koszt i każdy potencjalny inwestor powinien się z tym liczyć, jednak jednorazowo zainwestowane pieniądze będą się przy naszych rozwiązaniach Państwu zwracać a zarazem procentować latami. Warto przy tym wspomnieć, że dom mający status energooszczędnego zwiększa jego wartość rynkową, a zarazem podnosi komfort mieszkania. Jednym słowem dom energooszczędny jest domem luksusowym i tak trzeba na niego patrzeć. Nie trzeba od razu budować nowego domu, można przeprojektować nasz dom i cieszyć się jego walorami wiele lat, a nawet będą z tych oszczędności cieszyć nasze dzieci, bo raz porządnie zainwestowane pieniądze nie giną tylko procentują, w tym przypadku dużą oszczędnością energii oraz dużym luksusem w trakcie ogrzewania domu oraz całego jego użytkowania.

Projekt domu najważniejszy

 

Read More

Dom energooszczędny i dofinansowanie

Posted by on gru 14, 2013 in Bez kategorii |

Dom energooszczędny i dofinansowanie

W wielu przypadkach dużo osób decyduje się na wprowadzanie zmian w projektach domów. Oczywiście nasi projektanci są otwarci na wszelkie propozycje i chętnie służą pomocą zarówno w pomysłach jak i przy wyborze odpowiednich materiałów, które zapewnią nowo wybudowanemu domowi status domu energooszczędnego. Jest to bardzo ważne biorąc pod uwagę samą idę takich domów. Warto wspomnieć, że domy energooszczędne cieszą się dużym uznaniem zarówno wśród osób je budujących jak i innych. Rząd polski zdecydował się nawet dofinansowywać właśnie takie inwestycje. Wiadomo, że żeby jakieś pieniądze uzyskać to trzeba przede wszystkim spełniać wymogi założone przy domach energooszczędnych. My, jako wykwalifikowana kadra wiemy jak taki dom powinien wyglądać, wiemy, jakich użyć materiałów, aby współczynnik przenikania ciepła był odpowiedni tak jak zakłada to dofinansowanie, więc mogą być Państwo pewni, że nasi projektanci nie zawiodą, tym bardziej, że mają bardzo duże doświadczenie w projektowaniu domów nowoczesnych. Szykujemy pełną wymaganą dokumentację przy składaniu wniosku do uzyskania dofinansowania, która jeszcze nigdy nie została odrzucona. Jak widać domy energooszczędne ciągną za sobą bardzo dużo pozytywnych skutków począwszy od tego, że nikt w takim domu nie zmarznie, a właściciele nie dość, że będą cały czas oszczędzać na opłatach związanych z ogrzewaniem to jeszcze dostaną zwrot części zainwestowanych pieniędzy w budowę takiego domu. Oczywiście kwota pieniędzy wniesionych w budowę trochę się różni od kwoty przeznaczonej na dom tradycyjny, jednak biorąc pod uwagę fakt, że jest to zaledwie jakieś 15 % wartości domu to czy nie warto, skoro w tym domu będziemy mieszkali latami? I właśnie ten nakład pieniędzy na pewno zwróci nam się w dofinansowaniu albo w samym ogrzewaniu przez dwie pierwsze zimy, bo w domu tradycyjnym niestety ogrzewanie jest dużo droższe.

Read More