Wszystko o domach eko i energooszczędnych

Posts made in Listopad, 2013

Czy wybrać dom energooszczędny?

Posted by on lis 26, 2013 in Bez kategorii |

Czy wybrać dom energooszczędny?

Własny dom jest marzeniem bardzo wielu osób. Zazwyczaj dwa czynniki powstrzymują ludzi przez zdecydowaniem się na zrealizowanie tego pragnienia - koszty budowy i późniejsze koszty eksploatacji domu. Dlatego sporym zainteresowaniem cieszą się tak zwane domy energooszczędne.
Przykładowe projekty domów energooszczędnych znajdziemy bez problemu w Internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: domy energooszczędne projekty. Dzięki temu możemy zapoznać się mniej więcej z cechami jakie powinny posiadać tego typu domy. Jeśli chcemy wybrać konkretny projekt, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dom energooszczędny powinien między innymi posiadać ocieplenie dużo lepsze niż standardowe. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ dobre ocieplenie przekłada się w bardzo dużym stopniu na zmniejszenie strat ciepła. Bardzo ważny jest również kształt takiego budynku - warto wiedzieć, że zwarta bryła w bardzo dużym stopniu pozwala ograniczyć utratę energii. Także pozornie mało istotne detale, takie jak przeszklone tarasy, czy uwzględnienie w projekcie tak zwanych wiatrołapów, mają bardzo duży wpływ na energooszczędność. Jednak podstawową wskazówką powinna być tak zwana charakterystyka energetyczna budynku, która zawiera ocenę zużycia energii. Dzięki niej dowiemy się jakie będą szacunkowe koszty eksploatacji budynku. Nawet bez dużej wiedzy możemy ocenić, w jakim stopniu nasz dom pomoże nam w ograniczeniu zużycia energii.
Czy warto zatem decydować się na energooszczędny dom? Jest to bez wątpienia opcja warta rozważenia. Zastosowanie różnych rozwiązań i technologii, które wpłyną pozytywnie na zmniejszenie strat energii w budynku może wiązać się z dodatkowymi kosztami, powinniśmy jednak zawsze brać pod uwagę potencjalne zyski, które będziemy osiągali przez cały czas użytkowania budynku. Energooszczędność budynku jest zdecydowanie jedną z tych kwestii, na których po prostu nie warto oszczędzać.

Read More

Projekty domów na zamówienie

Posted by on lis 22, 2013 in Bez kategorii |

Projekty domów na zamówienie

Wiele biur projektowych oferuje usługę, która polega na przygotowaniu projektu domów na indywidualne zamówienie. Są to różnego rodzaju projekty, które obejmują zarówno domy nowoczesne, jak i klasyczne. Czy warto zamówić taki projekt i jakie są korzyści wynikające z tego typu rozwiązania?
Oczywiście największą zaletą projektu domu zamówionego indywidualnie jest jego idealne dopasowanie do wymagań klienta, ale także do działki, na której ma znaleźć się budynek. Jeśli decydujemy się na zakup projektu z katalogu, możemy, a nawet musimy, wprowadzić w nim różne zmiany, ale nie można porównywać tego do przygotowania nowego projektu praktycznie do zera, który będzie w stu procentach zgody z naszymi oczekiwaniami. Należy pamiętać, że przygotowanie projektu domu zajmuje określoną ilość czasu, musimy więc uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza jeśli chcemy aktywnie uczestniczyć w pracach i wprowadzić swoje własne pomysłu. Projekty domów, które znajdziemy w gotowych katalogach, są zdecydowanie szybszym rozwiązaniem, nie dają jednak zbyt dużej swobody w realizowaniu własnej, oryginalnej i niepowtarzalnej wizji. W przypadku indywidualnego projektu w zamian za czas oraz pieniądze otrzymujemy budynek spełniający wszystkie nasze niestandardowe potrzeby oraz dopasowany idealnie do działki, którą dysponujemy. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku mniej standardowych działek, na przykład takich o nietypowych wymiarach.
Oczywiście odpowiedź na pytanie czy decydować się na indywidualny projekt zależy tylko i wyłącznie od nas. Zapewne najważniejszym argumentem na rzecz gotowego projektu będą ograniczone możliwości finansowe, jeśli jednak dysponujemy odpowiednim kapitałem, zawsze warto jest zdecydować się na zamówienie projektu. Możemy zorientować się w ofertach rożnych biur projektowych oraz ich cennikach, a także zapoznać się z przykładowymi realizacjami zaprojektowanych przez nie budynków.

Read More

Adaptacja gotowego projektu

Posted by on lis 20, 2013 in Bez kategorii |

Adaptacja gotowego projektu

Po wybraniu gotowego projektu domu nie można od razu pójść z nim do urzędu po pozwolenie na budowę. Zanim dopełnimy formalności w urzędzie i uzyskamy pozwolenie na budowę konieczne jest wykonanie adaptacji projektu. Jst to obowiązek nałożony Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury dotyczący dokładnego zakresu oraz formy projektu budowlanego. Gotowy projekt domu jest więc w swojej pierwotnej formie do wielokrotnego użytku, a to oznacza, że może być kupowany przez wiele osób. Nie mniej jednak należy go dostosować do wielu czynników. Zaliczamy do nich między innymi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący naszej działki. Oprócz tego adaptacja projektu to przystosowanie do innych składowych takich jak chociażby warunków klimatycznych, rodzaju gruntu i umiejscowienia, oraz kształtu działki. Na czym polega owa adaptacja?Jest to przekształcenie projektu obiektu budowlanego przeznaczonego do wielokotnego zastosowania w projekt architektoniczno – budowlany. Brzmi zawile? To po kolei. Projekt budowlany to szereg składowych, do których zalicza się projekt zagospodarowania działki naniesiony na mapę z uwzględnieniem min. granic, budynków, planowanych inwestycji, pasów zieleni. Dodatkowo powinien być uzupełniony w wymogi energetyczne oraz dane dotyczące współczynników ekologicznych. Gotowy i zaadaptowany projekt domu musi być uzupełniony o oświadczenia wystawione przez dostawców mediów, informujące o możliwości przyłączenia do poszczególnych sieci. Warto wiedzieć, że adaptacja projektu zawiera część obowiązkową składają są się z dostosowania gotowego projektu domu do stref obciążeń i do decyzji i warunkach zabudowy. Niezależnie od tego czy podobają nam się domy tradycyjne czy też nowoczesne, a korzystamy z gotowych rozwiązań musimy przeprowadzić ten proces przekształcenia projektu. Naturalnie wymaga on środków finansowych, nie mniej jednak nie są one zbyt wysokie i zależą od stopnia trudności oraz ilości wprowadzanych zmian.

Read More

Energooszczędne domy na lata

Posted by on lis 16, 2013 in Bez kategorii |

Energooszczędne domy na lata

Od kilku lat wzrost zainteresowania ekologicznym i energooszczędnym budownictwem stale wzrasta. Możliwość otrzymania dopłat do zastosowania w swoim nowo budowanym domu rozwiązań energooszczędnych sprawia, że coraz więcej Inwestorów jest zainteresowanych wybudowaniem właśnie takiego domu. W biurach architektonicznych nie brak takich rozwiązań jakimi są domy energooszczędne. Czym się charakteryzują i czy są w stanie spełnić wymagania oszczędnych budujących? Z całym przekonaniem jest to rozwiązanie dla tych, którzy lubią dobrze inwestować i zarządzać swoimi pieniędzmi. Co prawda wydatki związane z realizacją są dość wysokie, ale w ogólnym, wieloletnim rozrachunku jest to opłacalne posunięcie. Dostępne projekty domów nowoczesnych są w znakomitej części oparte na zasadzie korzyści na lata, a więc posiadają innowacyjne rozwiązania zarówno konstrukcyjne jak i materiałowe. Jeśli chodzi o domy energooszczędne mamy do czynienia z trzema opcjami, począwszy od wersji podstawowej po domy pasywne. Te ostatnie należą do najbardziej ciepłej grupy nie mniej jednak nadal są zbyt drogie, by można je uznać za powszechne. W Polskich warunkach wystarczające okazują się te pierwsze dwa typy różniące się od siebie współczynnikami wpływającymi na energooszczędność oraz koszty eksploatacji. W całej gamie propozycji architektonicznych klienci mają do wyboru zarówno domy luksusowe jak i tradycyjne, dzięki czemu każdy gust może zostać w pełni zaspokojony. Zanim wybierze się te jedyny warto oszacować swoje możliwości finansowe i skonfrontować je z przypuszczalnymi kosztami budowy domu. W przypadku wybrania projektu domu energooszczędnego ważne są najmniejsze detale, które w całości świadczą o pełnym uzyskaniu najlepszych wyników. Z całą pewnością należy do nich stolarka okienna, ocieplenie czy rozwiązania instalacji grzewczej. Warto również wspomnieć, że domy energooszczędne zazwyczaj są projektowane w zwartej i monolitycznej bryle.

Read More

Czy warto decydować się na dom z drewna?

Posted by on lis 16, 2013 in Bez kategorii |

Czy warto decydować się na dom z drewna?

Domy wykonane całkowicie z drewna nadal nie stanowią standardowego rozwiązania w polskim budownictwie. Tymczasem drewniane konstrukcje mają bardzo wiele różnego rodzaju zalet, które sprawiają, że są rozwiązaniem wartym rozważenia przez wszystkie osoby, które decydują się na budowę domu.
Domy jednorodzinne zbudowane z drewna są przede wszystkim ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Drewno jest materiałem całkowicie naturalnym, w związku z tym nie zawiera ani nie emituje żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie osób, które mieszkają w domu z drewna. Badania pokazują wręcz, że mieszkanie w domach z drewna ma korzystny wpływ na stan zdrowia i długość życia. Dodatkową zaletą jest domów z drewna jest technologia wykorzystana do ich budowy. Praktycznie jednym elementem w konstrukcji drewnianego domu, który wymaga użycia wody, jest fundament. Pozostałe elementy wykonane są przy użyciu gwoździ oraz innych metalowych łączników. Sprawia to, że budowa domu z drewna jest szybka, nie wymaga wykonania dużej ilości pracy na miejscu budowy i może być prowadzona praktycznie o każdej porze roku. Domy drewniane powstają zazwyczaj w kilka miesięcy - jest to wystarczający czas na wzniesienie całej konstrukcji. Kolejną zaletą domów z drewna jest ich lekka konstrukcja, która sprawia, że mogą one być wzniesione na znacznie mniejszych fundamentach - wpływa to w zdecydowany sposób na zmniejszenie kosztów budowy.
Jak widać domy z drewna mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które nie dysponują dużymi środkami finansowymi i czasem. Niestety nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, chociaż w innych krajach drewno cieszy się sporą popularnością. Domy parterowe z drewna są rozwiązaniem niedrogim i łatwym w realizacji, dlatego nie warto zbyt pochopnie go odrzucać i ulegać negatywnym stereotypom dotyczącym tego materiału.

Read More